Struktura EIZ v Almě

Z Alma WiKi
Verze z 10. 3. 2022, 15:04, kterou vytvořil 15349586 (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „Elektronický titul je '''bibliografický záznam''' konkrétního dokumentu (kniha, časopis). Elektronická kolekce '''může, ale nemusí''' mít svůj…“)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Elektronický titul je bibliografický záznam konkrétního dokumentu (kniha, časopis). Elektronická kolekce může, ale nemusí mít svůj bibliografický záznam

Typy kolekcí

  1. Agregační balíček
  • Kolekce je nějakým způsobem pořízena jako jeden celek (nákup, volný zdroj, trial).
  • Informace o nákupu jsou na úrovni kolekce.
  1. Selektivní balíček
  • Kolekce je pořízena na více částí nebo je předpoklad, že by mohl přijít další nákup z této kolekce (jednotlivé tituly).
  • Informace o nákupu jsou na úrovni jednotlivých portfolií (kolekce sama o sobě nemá přiřazenou knihovnu ani licenci).
  1. Databáze
  • Nemá službu ani žádná portfolia. Většinou jde o databáze bibliografické, faktografické nebo s jiným než textovým obsahem (videa, obrázky).
  • Může mít nějaký obsah v centrálním indexu (CDI) a tento obsah se pak může zobrazovat v UKAŽ. Pokud není v CDI, tak se v UKAŽ žádný obsah nezobrazuje a v Almě máme tuto kolekci pouze k evidenčním účelům.
  • Aby byla databáze aktivní (měla modrý domeček/hlavičky), tak musí mít svůj bibliografický záznam publikovaný v Primu (tzv. database search). Tuto funkci aktuálně nepoužíváme, ale plánujeme, že by v budoucnu mohla nahradit PEZ. Proto jsou všechny databáze označeny šedou barvou.

Balíčky vždy obsahují:

  1. Službu, která obecně určuje, zda a jaké odkazy se objevují v UKAŽ (určuje linkování pro celou kolekci).
  2. Alespoň jedno elektronické portfolio neboli jeden výskyt elektronického titulu v konkrétní databázi (= jeden odkaz v UKAŽ).
  3. Každé portfolio musí mít svůj bibliografický záznam, na který je napojené (ten se zobrazí v UKAŽ a jsou k němu připojeny odkazy).

Lokální záznamy vs. Community Zone (CZ) Bibliografický záznam, kolekce, služba i portfolio mohou být buď vytvořeny lokálně v naší instituci, nebo aktivovány z CZ.

Pokud chci ověřit, jestli je portfolio z CZ, vyhledávám v elektronických portfoliích. Pokud chci ověřit, jestli je bibliografický záznam z CZ, vyhledávám v elektronických titulech. Automatické aktualizace v Almě Existuje speciální typ balíčku, tzv. autoholdings. Jedná se o kolekci, která je nastavená k automatické synchronizaci s poskytovatelem. Jednou týdně si Alma stáhne na webu poskytovatele title list platný pro naši instituci a podle něj upraví kolekce. Aktuálně jsou autoholdings kolekce nastavené pro poskytovatele Elsevier, Springer a Ovid. Kolekce ProQuest Ebook Central: Perpetual, DDA and Subscription Titles je také nastavená k automatické synchronizaci, ale synchronizuje se 1x denně. Tato databáze obsahuje 3 možnosti pořízení knih (modely nákupu): předplatné, trvalý nákup a DDA. Vše, co koupíte/předplatíte/přidáte do DDA, tak se automaticky do jednoho dne propíše do UKAŽ. Pozor, kvůli evidenci je stále nutné nám nákupy hlásit!