Co dělat, když odkaz na plný text nefunguje?

From Alma WiKi
Jump to navigation Jump to search

Narazíte-li v záznamu UKAŽ na problém s odkazem (linkováním) do elektronického informačního zdroje, můžete jej nahlásit správci.

Co je potřeba vědět před nahlášením problému?

EZproxy: hláška o omezené dostupnosti pro fakultu/součást
  1. Některé elektronické informační zdroje (EIZ) nejsou dostupné pro všechny uživatele UK, ale jen pro některé fakulty / součásti. Pokud je u odkazu do zdroje v záznamu UKAŽ uvedeno Pouze pro/Only for a výčet zkratek fakult / součástí, je nutné zkontrolovat, zda je mezi nimi i zkratka té Vaší. Pokud ne, ke zdroji nemáte automaticky přístup. O nedostupnosti zdroje pro Vaši součást budete zpravidla informování po pokusu o přihlášení.
  2. Zkontrolujte, zda se přihlašujete správnými údaji do Centrální autentizační služby, příp. zda nemáte expirované heslo. Více se dozvíte v návodu na přihlášení v sekci Nedaří se Vám přihlásit?.
  3. Některé EIZ (např. některé volně dostupné e-časopisy) neumožňují UKAŽ odkazovat přímo na konkrétní článek/dokument. Pokud Vás odkaz z UKAŽ odvedl na domovskou stránku zdroje, je potřeba článek/dokument vyhledat na platformě ručně.

Pokud Vám přístup do EIZ nefunguje a neplatí žádná nic z výše uvedeného, zkuste otevřít UKAŽ v anonymním okně vašeho prohlížeče, vyhledejte záznam a znovu vstupte do EIZ.

Pokud chyba stále přetrvává, nahlaste nám ji (viz postup níže).

Jak nahlásit problém s odkazem do EIZ?

UKAŽ - Nahlásit problém s linkováním

Narazíte-li v záznamu UKAŽ v sekci Zobrazit online na nefunkční odkaz do zdroje, můžete problém s linkováním nahlásit pomocí online formuláře (viz šedý box Nahlásit problém s přístupem / Report a problem with access > Report pod sekcí Zobrazit online).

Postup pro hlášení chyby s linkováním je následující:

  1. V záznamu UKAŽ v sekci Zobrazit online klikněte na tlačítko Report a Problem v šedém boxu
  2. Vyberte z roletky typ chyby v linkování, kterou chcete nahlásit
  3. Pro urychlení řešení problému doporučujeme vyplnit také detailní popis problému a přiložit screenshot případné chybové hlášky
  4. Uvede-li v posledním poli formuláře svůj e-mail, budeme Vás o výsledném řešení informovat
Nahlášené problémy s linkováním jsou vyhodnocovány pracovníkem Ústřední knihovny UK manuálně. Řešení některých problémů může zabrat delší čas.

Děkujeme, že nám hlášením chyb v linkování pomáháte udržovat odkazy v UKAŽ aktuální a funkční.


Případné jiné než linkovací chyby či problémy s UKAŽ je možné hlásit přes UKAŽ helpdesk (v nabídce komu chcete adresovat dotaz vyberte možnost Technické dotazy - podpora UKAŽ).