Difference between revisions of "Data / datové zdroje (content)"

From Alma WiKi
Jump to navigation Jump to search
m
m
Line 1: Line 1:
[[Discovery služba UKAŽ]] (Primo VE) umožňuje prohledávat současně tištěný, digitalizovaný i elektronický fond Univerzity Karlovy.
+
[[Discovery služba UKAŽ]] (Primo VE) umožňuje prohledávat současně tištěný, digitalizovaný i elektronický fond Univerzity Karlovy, přičemž pracuje se 2 základními index dat:
 
 
Discovery služba pracuje s 2 základními indexy:
 
 
* '''Lokální index'''
 
* '''Lokální index'''
 
* '''Centrální index'''
 
* '''Centrální index'''

Revision as of 11:03, 2 June 2021

Discovery služba UKAŽ (Primo VE) umožňuje prohledávat současně tištěný, digitalizovaný i elektronický fond Univerzity Karlovy, přičemž pracuje se 2 základními index dat:

  • Lokální index
  • Centrální index

Lokální index

Lokální index je index metadat v rámci lokální databáze, která je prohledatelná pomocí vyhledávací vrsty UKAŽ (Discovery Layer). Lokální index zahrnuje MARC záznamy z knihovního systému (Alma) a dále záznamy z lokálních zdrojů instituce.

Data z knihovního systému UK

Data z lokálních zdrojů UK

Aktuálně jsou do UKAŽ pravidelně sklízené (harvestované) tyto zdroje:

Centrální index

Centrální index (Central Discovery Index, zkratka CDI) je index metadat v cloudové databázi Ex Libris, který je také prohledatelný pomocí vyhledávací vrstvy UKAŽ (Discovery Layer). Centrální index zahrnuje bibliografické údaje od různých agregátorů a vydavatelů. Vyhledatelnost dílčích metadat (článků, kapitol, zpráv apod.) je závislá na aktivaci daného zdroje (kolekce / databáze) v Almě.