Difference between revisions of "Data / datové zdroje (content)"

From Alma WiKi
Jump to navigation Jump to search
m
m
Line 1: Line 1:
[[Discovery služba UKAŽ]] (Primo VE) umožňuje [[Vyhledávání (discovery)|prohledávat]] současně tištěný, digitalizovaný i elektronický fond Univerzity Karlovy, přičemž pracuje se 2 základními index dat: [[#Lokální index|lokální index]] a [[#Centrální index|centrální index]]
+
[[Discovery služba UKAŽ]] (Primo VE) umožňuje [[Vyhledávání (discovery)|prohledávat]] současně tištěný, digitalizovaný i elektronický fond Univerzity Karlovy, přičemž pracuje se 2 základními indexy dat - [[#Lokální index|lokální]] a [[#Centrální index|centrální]].
  
 
== Lokální index ==
 
== Lokální index ==

Revision as of 11:27, 2 June 2021

Discovery služba UKAŽ (Primo VE) umožňuje prohledávat současně tištěný, digitalizovaný i elektronický fond Univerzity Karlovy, přičemž pracuje se 2 základními indexy dat - lokální a centrální.

Lokální index

Lokální index je index metadat v rámci lokální databáze, která je prohledatelná pomocí vyhledávací vrsty UKAŽ (Discovery Layer). Lokální index zahrnuje MARC záznamy z knihovního systému (Alma) a dále záznamy z lokálních zdrojů instituce.

Data z Almy

Data z lokálních zdrojů UK

Aktuálně jsou do UKAŽ pravidelně sklízené (harvestované) tyto zdroje:

Centrální index

Centrální index (Central Discovery Index, zkratka CDI) je index metadat v cloudové databázi Ex Libris, který je také prohledatelný pomocí vyhledávací vrstvy UKAŽ (Discovery Layer). Centrální index zahrnuje bibliografické údaje od různých agregátorů a vydavatelů. Vyhledatelnost dílčích metadat (článků, kapitol, zpráv apod.) je závislá na aktivaci daného zdroje (kolekce / databáze) v Almě.