Difference between revisions of "Jak funguje v UKAŽ (obecně) vyhledávání?"

From Alma WiKi
Jump to navigation Jump to search
m
(28 intermediate revisions by 3 users not shown)
Line 1: Line 1:
''Bude doplněno.''
+
UKAŽ nabízí několik způsobů (možností) vyhledávání. Vedle '''jednoduchého''' a '''pokročilého vyhledávání''' je k dispozici také '''prohlížení rejstříků'''. Zároveň existují různé vyhledávací "triky", které můžete při zadávání vyhledávacího termínu (dotazu) používat a efektivně zpřesňovat (či naopak rozšiřovat) vyhledávání.
  
Jednoduché i pokročilé vyhledávací rozhraní umožňuje zadávat vámi sestavené '''vyhledávací dotazy'''. Svým dotazem můžete buď prohledávat všechny dostupné záznamy tištěných, digitalizovaných a elektronických dokumentů, nebo pomocí nabídky tzv. vyhledávacích slotů můžete '''omezit prohledávaný rozsah dat''' (na vyhledávání např. pouze ve fondech UK nebo v e-zdrojích UK).
+
__TOC__
  
=== Jednoduché vyhledávání ===
+
== Jednoduché a pokročilé vyhledávání ==
 +
Jednoduché i pokročilé vyhledávací rozhraní umožňuje provádět vyhledávání na vámi zadané '''vyhledávací termíny''' (dotazy).
  
=== Pokročilé vyhledávání ===
+
Svým dotazem můžete buď prohledávat všechny dostupné záznamy tištěných, digitalizovaných a elektronických dokumentů, nebo pomocí nabídky tzv. '''vyhledávacích slotů''' můžete omezit prohledávaný rozsah dat.
Pro složitější řešerše je vhodné použít '''pokročilé vyhledávání''', které umožňuje určit, v jakých popisných údajích mají být zadaná klíčová slova vyhledávána, vztah mezi více klíčovými slovy pomocí booleovských operátorů, omezit rozsah data vydání, jazyk či druh dokumentu vyhledaných výsledků.
+
Defaultně je nastaven vyhledávací slot '''všude''', ale při zadávání vyhledávacího dotazu můžete zvolit také sloty:
 +
* '''Ve fondech UK''' = prohledává tištěné dokumenty z fondů knihoven UK
 +
* '''V e-zdrojích UK''' = prohledává elektronické a digitalizované/digitální dokumenty z fondů UK a online databází.
 +
 
 +
<gallery>
 +
Soubor:UKAZ Vyhledavaci-sloty Jednoduche-vyhledavani.png|náhled|UKAŽ - vyhledávací sloty (jednoduché)
 +
Soubor:UKAZ Vyhledavaci-sloty Pokrocile-vyhledavani.png|náhled|UKAŽ - vyhledávací sloty (pokročilé)
 +
</gallery>
  
 
{{Note|2=Svůj dotaz můžete do vyhledávacího pole UKAŽ zadat nejen přes klávesnici, ale také pomocí hlasového vyhledávání. Pro hlasové vyhledávání klikněte na ikonu mikrofonu vedle lupy ve vyhledávacím poli, vyberte z roletky jazyk, ve kterém budete dotaz zadávat, a následně vyslovte klíčové slovo. Pozor: Tato možnost je k dispozici pouze v prohlížeči Google Chrome.}}
 
{{Note|2=Svůj dotaz můžete do vyhledávacího pole UKAŽ zadat nejen přes klávesnici, ale také pomocí hlasového vyhledávání. Pro hlasové vyhledávání klikněte na ikonu mikrofonu vedle lupy ve vyhledávacím poli, vyberte z roletky jazyk, ve kterém budete dotaz zadávat, a následně vyslovte klíčové slovo. Pozor: Tato možnost je k dispozici pouze v prohlížeči Google Chrome.}}
 +
 +
===Jednoduché vyhledávání===
 +
Jednoduché vyhledávací rozhraní je '''defaultně''' k dispozici na úvodní stránce centrálního vyhledávače UKAŽ.
 +
 +
Do vyhledávacího pole můžete zadat jedno či více klíčových slov, název dokumentu, jméno autora, ISBN knihy či ISSN časopisu.
 +
 +
Vyhledávací výrazy je možné spojovat [https://wikisofia.cz/wiki/Booleovsk%C3%A9_oper%C3%A1tory booleovskými operátory] (zapsanými slovy - AND, OR a NOT) a můžete pracovat se '''zástupnými znaky''' (tzv. [https://knowledge.exlibrisgroup.com/Primo/Product_Documentation/020Primo_VE/Primo_VE_(English)/150End_User_Help/01Performing_Basic_Searches_in_Primo_VE#Searching_Using_Wildcard_Characters Wildcard Characters]) nebo zadávat vyhledávací dotaz jako '''frázi''' (pomocí uvozovek).
 +
 +
Při zadávání dotazu vyhledávací pole může '''našeptávat klíčová slova''' a zároveň vždy ukazuje '''možnosti omezení vyhledávání''' na určité vyhledávací sloty (viz výše). Chcete-li vyhledávání omezit např. pouze na dokumenty z fondů knihoven UK, vyberte příslušnou variantu dotazu s daným slotem.
 +
<gallery>
 +
UKAZ Simple-search.png|UKAŽ > Příklad jednoduchého vyhledávání (autor a název)
 +
UKAZ Simple-search2.png|UKAŽ > Příklad jednoduchého vyhledávání (klíčové slovo)
 +
UKAZ Simple-search3.png|UKAŽ > Příklad jednoduchého vyhledávání (dotaz s booleovskými operátory s zástupnými znaky)
 +
</gallery>
 +
===Pokročilé vyhledávání===
 +
Pro složitější rešerše je vhodné použít '''pokročilé vyhledávání''', které umožňuje přesně specifikovat, v jakých popisných údajích mají být zadaná klíčová slova vyhledávána, vztah mezi více klíčovými slovy (vyjádřený pomocí booleovských operátorů  - AND, OR a NOT), omezit výsledky dle data vydání, jazyku a druh dokumentu.
 +
 +
Kromě možnosti výběru konkrétního pole , ve kterém chcete vyhledávat (viz nabídka '''Filtry vyhledávání'''), můžete v pokročilém rozhraní specifikovat, jak/kde se má Vámi zadaný vyhledávací termín v daném poli vyskytovat. V nabídce jsou tyto možnosti
 +
# '''Obsahovat''' - vyhledá záznamy, kde se ve vybraném poli vyskytuje Vámi zadaný termín (bez ohledu na to, zda pole obsahuje i nějaké jiné slovo)
 +
# '''Je (přesně)''' - vyhledá pouze ty záznamy, kde se ve vybraném poli Vámi zadaný termín vyskytuje tak, jak jste jej přesně zadali (bez jiných slov, v daném pořadí)
 +
# '''Začíná na (pouze pro Název)''' - vyhledá pouze ty záznamy, u nichž je zadaný termín na začátku řetězce ('''Pozor''': funguje pouze v kombinaci s polem '''Název''')
 +
 +
== Prohlížení rejstříků ==
 +
Po zadání pojmu do pole se vám zobrazí abecední seznam (založený na zvoleném rejstříku a vyhledávaném termínu). Vyhledané výsledky na seznamu vedou na přehled souvisejících záznamů UKAŽ.
 +
 +
V centrálním vyhledávači UKAŽ je k dispozici rejstřík '''autorský''', '''názvový''' a rejstřík '''edic'''.
 +
 +
{{Note|2=Při prohlížení autorského rejstříku je nutné zadávat jméno autora ve tvaru Příjmení, Jméno.}}
 +
{{Note|2=Při prohlížení názvového rejstříku je u anglických názvů doporučeno vyhledávat bez členů (a, an, the).}}
 +
 +
== Další návody ==
 +
[https://knowledge.exlibrisgroup.com/Primo/Product_Documentation/020Primo_VE/Primo_VE_(English)/150End_User_Help/01Performing_Basic_Searches_in_Primo_VE Performing Basic Searches in Primo] (návod producenta systému k jednoduchému vyhledávání, v angličtině)
 +
 +
[https://knowledge.exlibrisgroup.com/Primo/Product_Documentation/020Primo_VE/Primo_VE_(English)/150End_User_Help/02Performing_Advanced_Searches_in_Primo_VE Performing Advanced Searches in Primo VE] (návod producenta systému k pokročilému vyhledávání, v angličtině)
 
[[Category:Discovery - uživatelé]]
 
[[Category:Discovery - uživatelé]]
 
[[Category:Vyhledávání]]
 
[[Category:Vyhledávání]]

Revision as of 11:25, 16 February 2022

UKAŽ nabízí několik způsobů (možností) vyhledávání. Vedle jednoduchého a pokročilého vyhledávání je k dispozici také prohlížení rejstříků. Zároveň existují různé vyhledávací "triky", které můžete při zadávání vyhledávacího termínu (dotazu) používat a efektivně zpřesňovat (či naopak rozšiřovat) vyhledávání.

Jednoduché a pokročilé vyhledávání

Jednoduché i pokročilé vyhledávací rozhraní umožňuje provádět vyhledávání na vámi zadané vyhledávací termíny (dotazy).

Svým dotazem můžete buď prohledávat všechny dostupné záznamy tištěných, digitalizovaných a elektronických dokumentů, nebo pomocí nabídky tzv. vyhledávacích slotů můžete omezit prohledávaný rozsah dat. Defaultně je nastaven vyhledávací slot všude, ale při zadávání vyhledávacího dotazu můžete zvolit také sloty:

  • Ve fondech UK = prohledává tištěné dokumenty z fondů knihoven UK
  • V e-zdrojích UK = prohledává elektronické a digitalizované/digitální dokumenty z fondů UK a online databází.
Svůj dotaz můžete do vyhledávacího pole UKAŽ zadat nejen přes klávesnici, ale také pomocí hlasového vyhledávání. Pro hlasové vyhledávání klikněte na ikonu mikrofonu vedle lupy ve vyhledávacím poli, vyberte z roletky jazyk, ve kterém budete dotaz zadávat, a následně vyslovte klíčové slovo. Pozor: Tato možnost je k dispozici pouze v prohlížeči Google Chrome.

Jednoduché vyhledávání

Jednoduché vyhledávací rozhraní je defaultně k dispozici na úvodní stránce centrálního vyhledávače UKAŽ.

Do vyhledávacího pole můžete zadat jedno či více klíčových slov, název dokumentu, jméno autora, ISBN knihy či ISSN časopisu.

Vyhledávací výrazy je možné spojovat booleovskými operátory (zapsanými slovy - AND, OR a NOT) a můžete pracovat se zástupnými znaky (tzv. Wildcard Characters) nebo zadávat vyhledávací dotaz jako frázi (pomocí uvozovek).

Při zadávání dotazu vyhledávací pole může našeptávat klíčová slova a zároveň vždy ukazuje možnosti omezení vyhledávání na určité vyhledávací sloty (viz výše). Chcete-li vyhledávání omezit např. pouze na dokumenty z fondů knihoven UK, vyberte příslušnou variantu dotazu s daným slotem.

Pokročilé vyhledávání

Pro složitější rešerše je vhodné použít pokročilé vyhledávání, které umožňuje přesně specifikovat, v jakých popisných údajích mají být zadaná klíčová slova vyhledávána, vztah mezi více klíčovými slovy (vyjádřený pomocí booleovských operátorů - AND, OR a NOT), omezit výsledky dle data vydání, jazyku a druh dokumentu.

Kromě možnosti výběru konkrétního pole , ve kterém chcete vyhledávat (viz nabídka Filtry vyhledávání), můžete v pokročilém rozhraní specifikovat, jak/kde se má Vámi zadaný vyhledávací termín v daném poli vyskytovat. V nabídce jsou tyto možnosti

  1. Obsahovat - vyhledá záznamy, kde se ve vybraném poli vyskytuje Vámi zadaný termín (bez ohledu na to, zda pole obsahuje i nějaké jiné slovo)
  2. Je (přesně) - vyhledá pouze ty záznamy, kde se ve vybraném poli Vámi zadaný termín vyskytuje tak, jak jste jej přesně zadali (bez jiných slov, v daném pořadí)
  3. Začíná na (pouze pro Název) - vyhledá pouze ty záznamy, u nichž je zadaný termín na začátku řetězce (Pozor: funguje pouze v kombinaci s polem Název)

Prohlížení rejstříků

Po zadání pojmu do pole se vám zobrazí abecední seznam (založený na zvoleném rejstříku a vyhledávaném termínu). Vyhledané výsledky na seznamu vedou na přehled souvisejících záznamů UKAŽ.

V centrálním vyhledávači UKAŽ je k dispozici rejstřík autorský, názvový a rejstřík edic.

Při prohlížení autorského rejstříku je nutné zadávat jméno autora ve tvaru Příjmení, Jméno.
Při prohlížení názvového rejstříku je u anglických názvů doporučeno vyhledávat bez členů (a, an, the).

Další návody

Performing Basic Searches in Primo (návod producenta systému k jednoduchému vyhledávání, v angličtině)

Performing Advanced Searches in Primo VE (návod producenta systému k pokročilému vyhledávání, v angličtině)