Difference between revisions of "Jak funguje v UKAŽ (obecně) vyhledávání?"

From Alma WiKi
Jump to navigation Jump to search
m
m
Line 1: Line 1:
UKAŽ nabízí několik způsobů (možností) vyhledávání. Vedle '''jednoduchého''' a '''pokročilého vyhledávání''' je k dispozici také '''procházení rejstříků'''. Zároveň existují různé vyhledávací "triky", které můžete při zadávání vyhledávacího termínu (dotazu) používat a efektivně zpřesňovat (či naopak rozšiřovat) vyhledávání.  
+
UKAŽ nabízí několik způsobů (možností) vyhledávání. Vedle '''jednoduchého''' a '''pokročilého vyhledávání''' je k dispozici také '''prohlížení rejstříků'''. Zároveň existují různé vyhledávací "triky", které můžete při zadávání vyhledávacího termínu (dotazu) používat a efektivně zpřesňovat (či naopak rozšiřovat) vyhledávání.  
  
 
__TOC__
 
__TOC__
Line 29: Line 29:
 
# '''Začíná na''' - vyhledá pouze ty záznamy, u nichž je zadaný termín na začátku řetězce ('''Pozor''': funguje pouze s polem '''Název''')
 
# '''Začíná na''' - vyhledá pouze ty záznamy, u nichž je zadaný termín na začátku řetězce ('''Pozor''': funguje pouze s polem '''Název''')
  
== Procházení rejstříků ==
+
== Prohlížení rejstříků ==
 
''Bude doplněno''
 
''Bude doplněno''
  

Revision as of 15:24, 27 August 2021

UKAŽ nabízí několik způsobů (možností) vyhledávání. Vedle jednoduchého a pokročilého vyhledávání je k dispozici také prohlížení rejstříků. Zároveň existují různé vyhledávací "triky", které můžete při zadávání vyhledávacího termínu (dotazu) používat a efektivně zpřesňovat (či naopak rozšiřovat) vyhledávání.

Jednoduché a pokročilé vyhledávání

Jednoduché i pokročilé vyhledávací rozhraní umožňuje provádět vyhledávání na vámi zadané vyhledávací termíny (dotazy). Svým dotazem můžete buď prohledávat všechny dostupné záznamy tištěných, digitalizovaných a elektronických dokumentů, nebo pomocí nabídky tzv. vyhledávacích slotů můžete omezit prohledávaný rozsah dat (na vyhledávání např. pouze ve fondech UK nebo v e-zdrojích UK).

Svůj dotaz můžete do vyhledávacího pole UKAŽ zadat nejen přes klávesnici, ale také pomocí hlasového vyhledávání. Pro hlasové vyhledávání klikněte na ikonu mikrofonu vedle lupy ve vyhledávacím poli, vyberte z roletky jazyk, ve kterém budete dotaz zadávat, a následně vyslovte klíčové slovo. Pozor: Tato možnost je k dispozici pouze v prohlížeči Google Chrome.

Jednoduché vyhledávání

Jednoduché vyhledávací rozhraní je defaultně k dispozici na úvodní stránce centrálního vyhledávače UKAŽ.

Do vyhledávacího pole můžete zadat jedno či více klíčových slov, název dokumentu, jméno autora, ISBN knihy či ISSN časopisu.

Vyhledávací výrazy je možné spojovat booleovskými operátory (zapsanými slovy - AND, OR a NOT) a můžete pracovat se zástupnými znaky (tzv. Wildcard Characters) nebo zadávat vyhledávací dotaz jako frázi (pomocí uvozovek).

Při zadávání dotazu vyhledávací pole může našeptávat klíčová slova a zároveň vždy ukazuje možnosti omezení vyhledávání na určité vyhledávací sloty (viz výše). Chcete-li vyhledávání omezit např. pouze na dokumenty z fondů knihoven UK, vyberte příslušnou variantu dotazu s daným slotem.

Pokročilé vyhledávání

Pro složitější rešerše je vhodné použít pokročilé vyhledávání, které umožňuje přesně specifikovat, v jakých popisných údajích mají být zadaná klíčová slova vyhledávána, vztah mezi více klíčovými slovy (vyjádřený pomocí booleovských operátorů - AND, OR a NOT), omezit výsledky dle data vydání, jazyku a druh dokumentu.

Kromě možnosti výběru konkrétního pole (viz nabídka Filtry vyhledávání), ve kterém chcete vyhledávat, můžete v pokročilém rozhraní specifikovat, jak/kde se má Vámi zadaný vyhledávací termín v daném poli vyskytovat. V nabídce jsou tyto možnosti

  1. Obsahovat - vyhledá záznamy, kde se ve vybraném poli vyskytuje Vámi zadaný termín (bez ohledu na to, zda pole obsahuje i nějaké jiné slovo)
  2. Je (přesně) - vyhledá pouze ty záznamy, kde se ve vybraném poli Vámi zadaný termín vyskytuje tak, jak jste jej přesně zadali (bez jiných slov, v daném pořadí)
  3. Začíná na - vyhledá pouze ty záznamy, u nichž je zadaný termín na začátku řetězce (Pozor: funguje pouze s polem Název)

Prohlížení rejstříků

Bude doplněno

Další návody

Performing Basic Searches in Primo (návod producenta systému k jednoduchému vyhledávání, v angličtině)

Performing Advanced Searches in Primo VE (návod producenta systému k pokročilému vyhledávání, v angličtině)