Difference between revisions of "Uživatelské role"

From Alma WiKi
Jump to navigation Jump to search
(Založena nová stránka s textem „Uživatelským účtům musí být přiřazeny role, které určují úkoly, které může uživatel v Almě provádět. Category:Základy“)
 
Line 1: Line 1:
Uživatelským účtům musí být přiřazeny role, které určují úkoly, které může uživatel v Almě provádět.
+
[[Uživatelské účty|Uživatelským účtům]] musí být přiřazeny role, které určují úkony, které může uživatel v Almě provádět. Například uživatel s rolí ''Circulation Desk Operator - Limited'' s rozsahem na výpůjční pult v Knihovně Jana Palacha může po [[Jak se přihlásit|přihlášení]] pracovat na tomto pultu ve standardním rozsahu půjčování a vracení matriálu, zatímco Uživatel s rolí ''Circulation Desk Operator'' a rozsahem pro tento pult bude mít navíc právo například řešit s uživateli placení pokut. Ani jeden z nich už ale nebude moct pracovat na výpůjčním pultu Knihovny MFF.
 +
 
 +
 
 +
Tyto role přidělují [[Uživatelské účty|interním uživatelským účtům]] dle potřeb dané knihovny správci systému z Ústřední knihovny.
 +
 
 +
Přidělení role podléhá vyškolení zaměstnance v dané oblasti.
 +
 
 +
* Výpůjční pult - '''Základní školení'''
 +
* Katalogizace - školení '''Správa zdrojů v Almě'''
 +
* Aktivace EIZ - školení '''Správa EIZ v Almě'''
 +
 
 +
 
 +
Speciální uživatelská role Čtenář je přidělována všem externím uživatelským účtům na základě synchronizace s ''WhoIS'' a také odeslání [https://knihovna.cuni.cz/e-prihlaska/ Elektronické přihlášky k využívání služeb knihoven UK]. Tato role umožňuje čtenářům využívat služeb knihoven UK a přihlašovat se do svého čtenářského konta v [[Discovery služba UKAŽ|Discovery službě Ukaž]]. Jelikož je přidělování role navázáno na elektronickou přihlášku, je potřeba, aby měl potenciální čtenář vyřešeny všechny tyto body:
 +
 
 +
* Aktuální adresa a email v sytému ''WhoIS''
 +
* Aktivní vztah vůči UK (případně vztah externího uživatele služeb)
 +
* Průkaz uživatele UK
 +
 
 +
Elektronickou přihlášku a rady jak řešit případné problémy s jejím odesláním naleznete na tomto webu: https://knihovna.cuni.cz/e-prihlaska/
 
[[Category:Základy]]
 
[[Category:Základy]]

Revision as of 15:28, 24 June 2021

Uživatelským účtům musí být přiřazeny role, které určují úkony, které může uživatel v Almě provádět. Například uživatel s rolí Circulation Desk Operator - Limited s rozsahem na výpůjční pult v Knihovně Jana Palacha může po přihlášení pracovat na tomto pultu ve standardním rozsahu půjčování a vracení matriálu, zatímco Uživatel s rolí Circulation Desk Operator a rozsahem pro tento pult bude mít navíc právo například řešit s uživateli placení pokut. Ani jeden z nich už ale nebude moct pracovat na výpůjčním pultu Knihovny MFF.


Tyto role přidělují interním uživatelským účtům dle potřeb dané knihovny správci systému z Ústřední knihovny.

Přidělení role podléhá vyškolení zaměstnance v dané oblasti.

  • Výpůjční pult - Základní školení
  • Katalogizace - školení Správa zdrojů v Almě
  • Aktivace EIZ - školení Správa EIZ v Almě


Speciální uživatelská role Čtenář je přidělována všem externím uživatelským účtům na základě synchronizace s WhoIS a také odeslání Elektronické přihlášky k využívání služeb knihoven UK. Tato role umožňuje čtenářům využívat služeb knihoven UK a přihlašovat se do svého čtenářského konta v Discovery službě Ukaž. Jelikož je přidělování role navázáno na elektronickou přihlášku, je potřeba, aby měl potenciální čtenář vyřešeny všechny tyto body:

  • Aktuální adresa a email v sytému WhoIS
  • Aktivní vztah vůči UK (případně vztah externího uživatele služeb)
  • Průkaz uživatele UK

Elektronickou přihlášku a rady jak řešit případné problémy s jejím odesláním naleznete na tomto webu: https://knihovna.cuni.cz/e-prihlaska/