Difference between revisions of "Vyhledávání (discovery)"

From Alma WiKi
Jump to navigation Jump to search
m
m
 
(18 intermediate revisions by the same user not shown)
Line 1: Line 1:
Součástí discovery služby UKAŽ je uživatelské rozhraní (tzv. vyhledávací vrstva / discovery layer), které koncovým uživatelům-čtenářům nabízí jednoduché a pokročilé vyhledávací funkce nad dostupnými [[data / datové zdroje|daty]] a umožňuje zpřesňovat vyhledané výsledky.  
+
Součástí [[Discovery služba UKAŽ|discovery služby UKAŽ]] (Primo VE) je uživatelské rozhraní (tzv. vyhledávací vrstva / discovery layer), které koncovým uživatelům-čtenářům nabízí jednoduché a pokročilé vyhledávací funkce nad dostupnými [[data / datové zdroje|daty]] a umožňuje zpřesňovat vyhledané výsledky.  
  
V uživatelském rozhraní UKAŽ mají koncoví uživatelé-čtenáři k dispozici '''jednoduché''' a '''pokročilé vyhledávání''', dále '''vyhledávání časopisů''' a '''prohlížení rejstříků'''. Všechna tato dílčí rozhraní zahrnují ''vyhledávací pole pro zadání dotazu'' a další ''funkční prvky'', které umožňuji uživateli zúžit/zpřesnit jejich dotaz (selekční pole, filtry apod.).  
+
V uživatelském rozhraní UKAŽ mají koncoví uživatelé-čtenáři k dispozici '''jednoduché''' a '''pokročilé vyhledávání''' a '''prohlížení rejstříků'''. Všechna tato dílčí rozhraní zahrnují ''vyhledávací pole pro zadání dotazu'' a další ''funkční prvky'', které umožňují uživateli zúžit/zpřesnit jejich dotaz (selekční pole, filtry apod.).  
 
Pro zpřesňování vyhledaných výsledků je k dispozici '''fasetové menu'''.
 
Pro zpřesňování vyhledaných výsledků je k dispozici '''fasetové menu'''.
 
<hr>
 
<hr>
V rámci '''jednoduchého''' a '''pokročilého vyhledávání''' uživatel může kromě zadání vyhledávacího dotazu určit, jaká [[Data / datové zdroje|data]] chce prohledávat - k dispozici jsou tyto tzv. vyhledávací sloty (Search Profile Slots):
+
[[Soubor:UKAZ Search-slots Simple.png|náhled|vpravo|UKAZ > Search Profile Slots (Simple Search)]]
# '''Vše / Everything''' - prohledává jak záznamy z Almy a naharvestovaných zdrojů UK (lokální index), tak záznamy CDI (centrální index)
+
V rámci '''jednoduchého''' a '''pokročilého vyhledávání''' uživatel může kromě zadání vyhledávacího dotazu určit, jaká [[Data / datové zdroje|data]] chce prohledávat. Výběrem z nabídky tzv. vyhledávácích slotů (search profile slots) si určí, že chce hledat:
# '''Katalog UK / CU Catalog''' - prohledává záznamy z Almy a naharvestovaných zdrojů UK (pouze lokální index)
+
# '''Všude / Everywhere''' - prohledává jak záznamy z Almy a naharvestovaných zdrojů UK (lokální index), tak záznamy CDI (centrální index)
# '''E-zdroje UK / CU eResources''' - prohledává záznamy CDI (pouze centrální index)
+
# '''Ve fondech UK / Within CU Collections''' - prohledává záznamy z Almy, které mají fyzické jednotky
 +
# '''V e-zdrojích UK / Within CU eResources''' - prohledává záznamy z Almy, které mají elektronické jednotky, naharvestované záznamy (digitalizované a digitální fondy) a CDI
  
Defaultně je v jednoduchém i pokročilém rozhraní nastavený vyhledávací slot '''Vše (Everything)'''.
+
Defaultně je v jednoduchém i pokročilém rozhraní nastaveno prohledávání '''Všude / Everywhere'''.
  
 
'''Poznámka:''' Základní uživatelská nápověda k vyhledávání v UKAŽ je k dispozici na https://knihovna.cuni.cz/ukaz.
 
'''Poznámka:''' Základní uživatelská nápověda k vyhledávání v UKAŽ je k dispozici na https://knihovna.cuni.cz/ukaz.
  
 
== Vyhledávání v lokálním indexu ==
 
== Vyhledávání v lokálním indexu ==
Chcete-li v UKAŽ prohledávat pouze záznamy z [[Data / datové zdroje#Lokální index|lokálního indexu]] (tedy záznamy z Almy a naharvestovaných lokálních zdrojů UK), můžete postupovat následovně:
 
# Při zadávání dotazu do vyhledávacího pole vyberte v nabídce vyhledávacích slotů možnost '''Katalog UK''', čímž vyloučíte z prohledávaného rozsahu data z centrálního indexu (CDI).
 
 
Chcete-li v UKAŽ prohledávat pouze záznamy z Almy (tzn. záznamy z fondu knihoven UK), můžete postupovat následovně:
 
# Při zadávání dotazu do vyhledávacího pole vyberte v nabídce vyhledávacích slotů možnost '''Katalog UK''', čímž vyloučíte z prohledávaného rozsahu data z centrálního indexu (CDI).
 
# Poté na stránce s vyhledanými výsledky ve fasetovém menu v sekci '''Dostupnost''' vyberte možnost '''Ve vlastnictví knihovny''', čímž z vyhledané množiny záznamů vyloučíte naharvestované záznamy z lokálních zdrojů UK; případně v sekci "Knihovna" vyberte rovnou tu dílčí knihovnu, která Vás zajímá.
 
 
 
=== Vyhledávání konkrétního záznamu z lokálního indexu ===
 
=== Vyhledávání konkrétního záznamu z lokálního indexu ===
Chcete-li v UKAŽ vyhledat určitý konkrétní bibliografický záznam z katalogu UK (Almy), je vhodné jej vyhledávat pomocí identifikátoru záznamu - '''MMS ID''' (např. ''<FIXME>'').  
+
Chcete-li v UKAŽ vyhledat určitý konkrétní bibliografický záznam z katalogu UK (Almy), je vhodné jej vyhledávat pomocí identifikátoru záznamu - '''MMS ID''' (např. ''9925256116906986'').  
  
Chcete-li v UKAŽ vyhledat určitý konkrétní bibliografický záznam z lokálního zdroje UK, je vhodné jej vyhledávat pomocí identifikátoru záznam (např. u záznamů z Krameria UK je možné využít '''UUID''' - ''uuid:88d83c71-d709-4e7a-adb6-ca76eaf51676'').
+
Chcete-li v UKAŽ vyhledat určitý konkrétní bibliografický záznam z lokálního zdroje UK, je vhodné jej vyhledávat pomocí identifikátoru záznam (např. u záznamů z Krameria UK je možné využít '''UUID''' - ''uuid:88d83c71-d709-4e7a-adb6-ca76eaf51676''). Pro zobrazení '''všech naharvestovaných záznamů''' z Digitální knihovny UK můžete využít [https://cuni.primo.exlibrisgroup.com/discovery/search?query=facet_source_code,exact,CUNI_DL&tab=Everything&search_scope=MyInst_and_CI&vid=420CKIS_INST:UKAZ&offset=0 tento odkaz].  
  
 
Pokud se Vám záznam nedaří v UKAŽ nalézt, je možné že:
 
Pokud se Vám záznam nedaří v UKAŽ nalézt, je možné že:
* záznam v Almě je skrytý pro discovery (suppresed)
+
* záznam je v Almě skrytý pro discovery (potlačený/suppresed)
 
* záznam v Almě u sebe nemá žádné jednotky, které by byly vyhledatelné (např. jsou všechny vyřazené)
 
* záznam v Almě u sebe nemá žádné jednotky, které by byly vyhledatelné (např. jsou všechny vyřazené)
 
* záznam v Almě s uvedeným MMS ID neexistuje
 
* záznam v Almě s uvedeným MMS ID neexistuje
 
* záznam v lokálním zdroji UK s uvedeným identifikátorem neexistuje (např. UUID v Krameriovi)
 
* záznam v lokálním zdroji UK s uvedeným identifikátorem neexistuje (např. UUID v Krameriovi)
* záznam z lokálního zdroje UK se úspěšně nenaharvestoval  
+
* záznam z lokálního zdroje UK se nenaharvestoval  
  
 
== Vyhledávání v centrálním indexu ==
 
== Vyhledávání v centrálním indexu ==
Chcete-li v UKAŽ prohledávat pouze záznamy z [[Data / datové zdroje#Centrální index|centrálního indexu]] (tedy záznamy elektronických informačních zdrojů, EIZ - např. články, kapitoly z e-knih, zprávy, konferenční materiály apod.), můžete postupovat následovně:
+
=== Vyhledávání CDI záznamů z určité kolekce / databáze ===
# Při zadávání dotazu do vyhledávacího pole vyberte v nabídce vyhledávacích slotů možnost '''E-zdroje UK''', čímž vyloučíte z prohledávaného rozsahu data z katalogu knihoven UK (Almy) a budete prohledávat pouze data z centrálního indexu (CDI).
+
Záznamy z centrálního indexu pro určitou kolekci / databázi je možné vyhledat pomocí '''DB ID''' (kódu balíčku poskytovatele).  
# Zadejte vyhledávací dotaz, klikněte na ikonu pro hledání (lupu) a poté ve fasetovém menu v sekci '''Dostupnost''' vyberte možnost '''K dispozici online''', čímž omezíte vyhledané výsledky pouze na záznamy z centrálního indexu (CDI).
+
 
 +
'''Postup:'''
 +
# Vyhledejte si záznam požadované databáze / kolekce v Almě (Elektronická kolekce > Název elektronické kolekce > ...)
 +
# Otevřete si záznam kolekce / databáze a modrém informativním bloku zkopírujte hodnotu pole "Kód balíčku poskytovatele (ID DB)"
 +
# Otevřete si nové okno/tab prohlížeče, do adresního řádku zkopírujte následující URL <nowiki>https://cuni.primo.exlibrisgroup.com/discovery/search?query=dbid,contains,ZDEVLOZTEVAMIVYHLEDANYKODBALICKU&tab=CentralIndex&search_scope=CentralIndex&vid=420CKIS_INST:UKAZ&lang=cs&offset=0</nowiki>, ve kterém místo ZDEVLOZTEVAMIVYHLEDANYKODBALICKU doplňte zkopírovaný '''Kód balíčku poskytovatele (DB ID)''' požadované kolekce
 +
 
 +
Pokud se CDI obsah skládá pro kolekci z více balíčků (DB IDs), je možné do ULR vložit všechny kódy a spojit je operátorem OR (viz např. ''<nowiki>https://cuni.primo.exlibrisgroup.com/discovery/search?query=dbid,contains,FAC%20OR%20FAS&tab=CentralIndex&search_scope=CentralIndex&vid=420CKIS_INST:UKAZ&lang=cs&offset=0</nowiki>'')
 +
 
 +
Původní návod (v angličtině) naleznete na [https://knowledge.exlibrisgroup.com/Primo/Content_Corner/Central_Discovery_Index/Documentation_and_Training/Documentation_and_Training_(English)/CDI_-_The_Central_Discovery_Index/090CDI_Tips_and_Tricks#Finding_a_CDI_Record_for_a_Specific_Alma_Collection_You_Activated_for_Full_Text_or_Search stránkách Ex Libris Knowledge Center].
  
=== Vyhledávání záznamů EIZ z určité databáze ===
+
{{Note|1=Některé vybrané zdroje (např. Web of Science) nelze v CDI vyhledávat podle DB ID dílčích kolekcí, ale jsou vyhledatelné jen jako skupina (Grouped Collections). Bližší informace k tomuto obsahu naleznete na [https://knowledge.exlibrisgroup.com/Primo/Content_Corner/Central_Discovery_Index/Documentation_and_Training/Documentation_and_Training_(English)/CDI_-_The_Central_Discovery_Index/090CDI_Tips_and_Tricks#Finding_a_CDI_Record_for_a_Grouped_Collection_in_Primo stránkách Ex Libris Knowledge Center].}}
 +
== Dokumentace, návody, další zdroje ==
 +
# [https://knowledge.exlibrisgroup.com/Primo/Content_Corner/Central_Discovery_Index/Documentation_and_Training/Documentation_and_Training_(English)/CDI_-_The_Central_Discovery_Index/080Search_and_Ranking_in_CDI Ex Libris Knowledge Center - Search and Ranking in CDI]
 +
# [https://knowledge.exlibrisgroup.com/Primo/Training/Primo_VE_Training/Intro_to_Primo_VE/Intro_to_Primo_VE_-_English/Getting_Started/02_What_is_Discovery_and_Delivery Ex Libris Knowledge Center - What is Discovery and Delivery]
  
  
 
[[Category:Discovery]]
 
[[Category:Discovery]]

Latest revision as of 14:59, 15 December 2021

Součástí discovery služby UKAŽ (Primo VE) je uživatelské rozhraní (tzv. vyhledávací vrstva / discovery layer), které koncovým uživatelům-čtenářům nabízí jednoduché a pokročilé vyhledávací funkce nad dostupnými daty a umožňuje zpřesňovat vyhledané výsledky.

V uživatelském rozhraní UKAŽ mají koncoví uživatelé-čtenáři k dispozici jednoduché a pokročilé vyhledávání a prohlížení rejstříků. Všechna tato dílčí rozhraní zahrnují vyhledávací pole pro zadání dotazu a další funkční prvky, které umožňují uživateli zúžit/zpřesnit jejich dotaz (selekční pole, filtry apod.). Pro zpřesňování vyhledaných výsledků je k dispozici fasetové menu.


UKAZ > Search Profile Slots (Simple Search)

V rámci jednoduchého a pokročilého vyhledávání uživatel může kromě zadání vyhledávacího dotazu určit, jaká data chce prohledávat. Výběrem z nabídky tzv. vyhledávácích slotů (search profile slots) si určí, že chce hledat:

 1. Všude / Everywhere - prohledává jak záznamy z Almy a naharvestovaných zdrojů UK (lokální index), tak záznamy CDI (centrální index)
 2. Ve fondech UK / Within CU Collections - prohledává záznamy z Almy, které mají fyzické jednotky
 3. V e-zdrojích UK / Within CU eResources - prohledává záznamy z Almy, které mají elektronické jednotky, naharvestované záznamy (digitalizované a digitální fondy) a CDI

Defaultně je v jednoduchém i pokročilém rozhraní nastaveno prohledávání Všude / Everywhere.

Poznámka: Základní uživatelská nápověda k vyhledávání v UKAŽ je k dispozici na https://knihovna.cuni.cz/ukaz.

Vyhledávání v lokálním indexu

Vyhledávání konkrétního záznamu z lokálního indexu

Chcete-li v UKAŽ vyhledat určitý konkrétní bibliografický záznam z katalogu UK (Almy), je vhodné jej vyhledávat pomocí identifikátoru záznamu - MMS ID (např. 9925256116906986).

Chcete-li v UKAŽ vyhledat určitý konkrétní bibliografický záznam z lokálního zdroje UK, je vhodné jej vyhledávat pomocí identifikátoru záznam (např. u záznamů z Krameria UK je možné využít UUID - uuid:88d83c71-d709-4e7a-adb6-ca76eaf51676). Pro zobrazení všech naharvestovaných záznamů z Digitální knihovny UK můžete využít tento odkaz.

Pokud se Vám záznam nedaří v UKAŽ nalézt, je možné že:

 • záznam je v Almě skrytý pro discovery (potlačený/suppresed)
 • záznam v Almě u sebe nemá žádné jednotky, které by byly vyhledatelné (např. jsou všechny vyřazené)
 • záznam v Almě s uvedeným MMS ID neexistuje
 • záznam v lokálním zdroji UK s uvedeným identifikátorem neexistuje (např. UUID v Krameriovi)
 • záznam z lokálního zdroje UK se nenaharvestoval

Vyhledávání v centrálním indexu

Vyhledávání CDI záznamů z určité kolekce / databáze

Záznamy z centrálního indexu pro určitou kolekci / databázi je možné vyhledat pomocí DB ID (kódu balíčku poskytovatele).

Postup:

 1. Vyhledejte si záznam požadované databáze / kolekce v Almě (Elektronická kolekce > Název elektronické kolekce > ...)
 2. Otevřete si záznam kolekce / databáze a modrém informativním bloku zkopírujte hodnotu pole "Kód balíčku poskytovatele (ID DB)"
 3. Otevřete si nové okno/tab prohlížeče, do adresního řádku zkopírujte následující URL https://cuni.primo.exlibrisgroup.com/discovery/search?query=dbid,contains,ZDEVLOZTEVAMIVYHLEDANYKODBALICKU&tab=CentralIndex&search_scope=CentralIndex&vid=420CKIS_INST:UKAZ&lang=cs&offset=0, ve kterém místo ZDEVLOZTEVAMIVYHLEDANYKODBALICKU doplňte zkopírovaný Kód balíčku poskytovatele (DB ID) požadované kolekce

Pokud se CDI obsah skládá pro kolekci z více balíčků (DB IDs), je možné do ULR vložit všechny kódy a spojit je operátorem OR (viz např. https://cuni.primo.exlibrisgroup.com/discovery/search?query=dbid,contains,FAC%20OR%20FAS&tab=CentralIndex&search_scope=CentralIndex&vid=420CKIS_INST:UKAZ&lang=cs&offset=0)

Původní návod (v angličtině) naleznete na stránkách Ex Libris Knowledge Center.

Některé vybrané zdroje (např. Web of Science) nelze v CDI vyhledávat podle DB ID dílčích kolekcí, ale jsou vyhledatelné jen jako skupina (Grouped Collections). Bližší informace k tomuto obsahu naleznete na stránkách Ex Libris Knowledge Center.

Dokumentace, návody, další zdroje

 1. Ex Libris Knowledge Center - Search and Ranking in CDI
 2. Ex Libris Knowledge Center - What is Discovery and Delivery