UKAŽ

Z Alma WiKi
Verze z 9. 11. 2023, 12:57, kterou vytvořil FuzzyBot (diskuse | příspěvky) (Stránka aktualizována, aby odpovídala nové verzi zdrojové stránky)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jiné jazyky:

UKAŽ („centrální vyhledávač Univerzity Karlovy od A do Ž“) umožňuje prohledávat současně tištěné, digitalizované a elektronické informační zdroje dostupné na Univerzitě Karlově.

UKAŽ logo

Z jednoho místa tak můžete snadno vyhledávat knihy, články, časopisy, vysokoškolské práce, konferenční materiály apod. potřebné ke studiu či vědecké práci.

UKAŽ je dostupný na adrese https://ukaz.cuni.cz.

UKAŽ prohledává

  1. Fondy knihoven Univerzity Karlovy
  2. Většinu licencovaných databází předplácených na UK a vybrané open access e-zdroje (zdroje, které nelze zapojit do UKAŽ, naleznete v Portálu elektronických zdrojů UK v sekci UKAŽ)
  3. Digitální knihovnu UK (Kramerius)
  4. Digitální repozitář UK (závěrečné práce a open access dokumenty vydané na UK)

UKAŽ umožňuje

  • Prohledávat tištěné, elektronické a digitální informační zdroje dostupné na UK
  • Zobrazit a prodloužit si své výpůjčky
  • Zadat si rezervaci (požadavek) na dokument (rozpůjčovaný / ze skladu)
  • Uložit si vyhledané záznamy do Oblíbených
  • Vyexportovat si údaje o dokumentu do citačního manažeru nebo poslat na e-mail
  • Ověřit si dostupnost elektronického časopisu nebo knihy na UK

Kdy s UKAŽ pracovat?

UKAŽ je vhodné použít, pokud jste úplný začátečník a neorientujete se v dostupných informačních zdrojích na UK, chcete si udělat přehledovou rešerši na nějaké téma, potřebujete články na nějaké téma a neexistuje specializovaná databáze pro Váš obor nebo o takové databázi nevíte, nebo chcete najít knihu či časopis, o kterých víte, že jsou v knihovnách UK dostupné.

UKAŽ naopak nedoporučujeme využít, pokud potřebujete pracovat se speciálními funkcemi některých databází, např. tezaurus nebo zjistit citovanost dokumentů (z Web of Science či Scopus), chcete omezit výsledky vyhledávání jenom na specifický obor nebo oblast (v tomto případě použijte oborovou databázi) nebo hledáte speciální obsah (např. datové sady, obrázky, geografická data apod.).