Katalogizace konvolutů a přívazků

Z Alma WiKi
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Přívazky jsou původně samostatně vydaná díla (mnohdy obsahově odlišná) spojená dodatečně vazbou do jednoho svazku (označovaného jako konvolut). Vznikne tím jedinečná knihovní jednotka - tzv. konvolut.

Při zpracování přívazků je potřeba VŽDY vytvořit samostatný bibliografický záznam pro každé vevázané dílo/monografii. Záznam pro přívazek (i pro první přívazek v konvolutu) musí být vždy jedinečný, tzn. že mohou vzniknout v databázi duplicity, pokud daná monografie existuje samostatně (v jakékoliv knihovně UK) a existuje též v rámci konvolutu (v jakékoliv knihovně UK).

Jednotlivá vevázaná díla mají tedy své vlastní bibliografické záznamy a popisují se standardně jako monografie.

Základní dílo (zpravidla první přívazek v konvolutu) má ke svému bibliografickému záznamu připojený záznam holdingu a jednotky, který slouží k evidenci a výpůjčním službám i pro všechna další svázaná díla (k nim se již záznam jednotky nepřipojuje).

Bibliografický záznam každého dalšího přívazku obsahuje pole 773 s $$w, kde je MMSID prvního přívazku. Tím se záznamy vzájemně propojí. A pokud najdeme záznam každého dalšího přívazku, budeme pomocí odkazu "Jednotky souvisejícího záznamu" odkázáni na jednotku, která je navázána k bib. záznamu a holdingu prvního přívazku v konvolutu.

V Discovery systému UKAŽ budou vzájemně přívazky v konvolutu propojeny pomocí úlohy, která je spouštěna v noci. Propojení se tedy projeví nejčastěji až další den po zpracování konvolutu.