Vyhledávání v plném textu

Z Alma WiKi
Verze z 25. 8. 2023, 11:15, kterou vytvořil FuzzyBot (diskuse | příspěvky) (Stránka aktualizována, aby odpovídala nové verzi zdrojové stránky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jiné jazyky:
Vyhledávací sloty v UKAŽ

Některé dokumenty umožňují centrálnímu vyhledavači UKAŽ prohledávat i prvních 65 000 znaků (38 normostran) plného textu.

Toto chování lze ovlivnit pomocí přepínače Hledat ve fulltextu. Přepínač se objevuje pouze pokud hledáme ve vyhledávacím slotu "všude" nebo v "e-zdrojích UK".

V praxi se znamená, že pokud se hledaná fráze nachází pouze v samotném plném textu dokumentu (včetně tabulek a příloh), ale není v názvu nebo popisu záznamu, i tak se Vám ji podaří najít. Dokumenty, u kterých se Vaše fráze vyskytuje pouze v plném textu a s menší četností mají v seznamu výsledků menší prioritu a jsou k nalezení až na konci seznamu.

Pozor, je třeba neplést si tuto funkcionalitu s druhým přepínačem Zobrazit i výsledky bez plného textu, který umožňuje vyhledat také bibliografické záznamy, ke kterým UK nemá dostupné plné texty ani fyzické jednotky (ale jsou součástí vnitřního indexu UKAŽ), a lze se pokusit je získat jiným způsobem, např. přes MVS (meziknihovní výpůjční službu)!

Funkce je zapnutá

Přepínač v sekci Upřesnit výsledky

Když je funkce Hledat ve fulltextu zapnutá (defaultní stav), snižuje se relevance (přesnost), ale zvyšuje se úplnost.

Čím více specifickou frázi hledáme (nezapomeňte frázi uzavírat do uvozovek), tím je vyhledávání v plném textu užitečnější.

Funkce je vypnutá

Když je funkcionalita vypnutá, zvyšuje se relevance (přesnost), ale snižuje se úplnost. Pokud hledáme velice obecné termíny nebo u více frází využíváme operátor OR, může být dobré zkusit pro zpřesnění takových vyhledávání funckionalitu pomocí přepínače vypnout.